MOSCOW BALLET "LA CLASSIQUE"

THE PEOPLE

THEY CONTRIBUTED TO THE COMPANY

People’s artist of the USSR

Nikita Dolgushin

People’s artist of the USSR

Ljudmila Semenjaka

People’s artist of the RSFSR

Aleksandr Bogatyrev

People’s Artist of the USSR

Alla Mikhalchenko

Honored Worker of Arts

Aleksander Prokofiev

People’s artist of the USSR

Nadezhda Pavlova

Managing ballet troupe of the Bolshoi

Ruslan Pronin

People’s artist of the RSFSR

Nina Semizorova

Talented choreographer

Serge Manget

Honored artist of Russia

Mark Peretokin

People’s artist of the USSR

N.Zolotova

People’s artist of the USSR

Valerij Kovtun

Honored artist of Russia

Alexander Vorotnikov

People’s Artist of Ukraine

Viktor Litvinov

Honored Artist of the FSFSR

Natalia Ryzhenko

People’s artist of the USSR

Mikhail Lavrovsky

conductor

Laureate International competitions

Vladimir Bogorad

People’s artist of the RSFSR

Lubov Kunakova

Outstanding choreographers made input to the company success at various times. Among them are:

N.Ryzhenko, A.Prokofiyev, N.Dolgushin, V.Litvinov, A.Vorotnikov, M.Lavrovsky, Serge Manget (Italy), Lakhsen Zenon (Morocco)

In the course of time the following prominent star dancers performed with the company:

N. Pavlova, L.Kunakova , A.Bogatyryov, L.Semenyaka, N.Yeremenko, T.Beletskaya, A. Mikhalchenko, N.Semizorova, I.Pyatkina, R.Pronin, E.Aliyev, G.Smilevsky, N.Somova, D.Sobolevsky, D.Tamazlakaru, Ya.Salenko, N.Kaptsova, A.Volchkov

principals and soloists from Paris Grand Opera:

German Louvet, Marion Barbeau, Heloise Boutdon, Jeremy Loup Quer

The famous coachers trained the dancers in the past:

N.Zolotova, A.Prokofiyev, B.Rakhmanin, L.Semenyaka, A.Kulayeva, L.Guseva, V.Koshelev.

The following well-known scenographers contributed to the productions:

M.Sokolova, M.Zotova, Luca Dall’Alpi (Italy), E.Gurenko, M.Zavitskaya

Stage lighting was often designed by: D.Ismagilov and B.Volkov.

STAFF

Melikov Elik

General and Artistic Director

More than 26 years he inspires and successfully leads the company.

Guseynova Aziza

Head of the Office

Usacheva Oksana

Chief Choreographer

She is with “La Classique” from 2000. Earlier a brilliant soloist dancer now - Chief Choreographer.

Lyapin Andrey

Administrator

Shuparskiy Roman

Design, marketing

BALLET


Soloists

Chezganova Natalia

Soloist

Serganova Tatiana

Soloist

Tyablikova Irina

Soloist

Rykunova Elena

Soloist

Sergey Kotov

Soloist

Vasiliev Mikhail

Soloist

Pivkin Artem

Soloist

Pahomov Vadim

Soloist

Alexandra Bykovskaia

Soloist

Pieschanska Iana

Soloist

Gavrilov Leonid

Soloist

Ghemri Maxime

Soloist

Shalin Anton

Soloist

Shalina Elina

Soloist

Smirnov Vsevolod

Soloist

Artamonova Juliya

Soloist

Saltcev Oleg

Soloist

Gruzdeva Daria

Soloist

Corps de Ballet (women)

Name

Zainullina Elmira

Name

Zdrogova Anna

Репертуар:``Лебединое озеро`` - Зигфрид,Ротбард; ``Спящая красавица`` - Дезире,па-де-де Голубой птицы и принцессы Флорины; ``Баядерка`` - Солор; ``Жизель`` - Альберт,Ганс,па-де-де; ``Щелкунчик`` - Щелкунчик,Дроссельмеер; ``Дон Кихот`` - Базиль,Эспадо; ``Эсмеральда`` - Феб,Гренгуар; ``Бахчисарайский фонтан`` - Гирей; ``Маскарад`` - Арбенин; ``Ромео и Джульетта`` - Тибальт; ``Пахита`` - Кавалер; ``Шопениана`` - Юноша.

Name

Chubykina Anastasiia

Name

Tsygantsova Daria

Name

Chernova Mariia

Name

Gimazetdinova Natalia

Name

Zaripova Gulnaz

Name

Klischina Margarita

Name

Kuloshvili Mariami

Name

Gainutdinova Adelia

Name

Semenova Maria

Name

Olizarova Ilona

Name

Kungurtseva Natalia

Name

Markevich Sofiia

Name

Taisiia Marchenko

Name

Slobodianiuk Natalia

Name

Hupalova Alona

Name

Khabibullina Karina

Name

Golikova Albina

Name

Tereshina Varvara

Name

Tselovalnikova Anastasiia

Name

Porokhnenko Nelli

Name

Utkina Yulia

Name

Deeva Elena

Name

Anishchenko Ekaterina

Name

Nazarenko Viktoria

Name

Zingel Yana

Name

Myasoedova Diana

Name

Kozlova Svetlana

Name

Glushchenko Mariia

Name

Zinovieva Alexandra

Name

Shorikova Elizaveta

Name

Kazinova Olga

Name

Angelina Berdnikova

Name

Kristina Berdnikova

Corps de ballet (men)

Name

Aslanov Maksim

Name

Radchenko Serhii

Name

Ivanchenko Oleksandr

Name

Marakulin Vitalii

Name

Dylev-Nazarov Sergey

Name

Selivanov Aleksei

Name

Lyapin Andrey

Name

Torshilov Pavel

Name

Pavlov Maxim

Name

Bogomolov Igor

Name

Lopatin Vladislav

Name

Butrimovich Aleksander

Name

Khrapov Roman

Name

Mikhaylov Lev

Name

Kazakov Igor

Name

Glazov Dmitrii

Name

Kuzmich Vladislav

Trainer-Coaches

Lazareva Irina

Guest trainer-coacher from Bolshoi Theatre

Novikova Evgeniya

Trainer-coacher

Shalin Andrey

Trainer-coacher

Lyapin Andrey

Trainer-coacher

Stage Management

Bugakov Sergey

Stage Manager

Yurkin Sergey

Lighting designer

Podlesnaia Anastasiya

Wardrobe manager

Alekhin Dmitriy

Lighting designer

Krylova Vera

Wardrobe supervisor

Danilenko Aleksey

Sound manager

Gubin Sergei

Technician